Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
home
telefon
+48 32 225 56 06
e-mail
wentech@wentech.com.pl

YouTube Laminaty WENTECHGoogle+

  • Laminaty_WENTECH_S1
  • Laminaty_WENTECH_FRP_S3
  • piąty slajd
  • Laminaty_WENTECH_FRP_S4
  • Laminaty_WENTECH_FRP_S2
  • drugi slajd

Metoda lekkiego RTM (LRTM)

Metoda lekkiego RTM, od infuzji różni się oprzyrządowaniem, gdzie worek próżniowy zastąpiono lekką formą wykonaną w technologii kompozytów poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym z wklejonymi wcześniej uszczelkami. Tak przygotowana forma odzwierciedla kształt elementu nadając mu obustronną gładkość powierzchni. Skraca do kilku minut czas zamknięcia formy, redukując koszty robocizny oraz ogranicza zużycie materiałów (folia, taśmy uszczelniające, złącza wtryskowe).

Forma do produkcji w technologii LRTM zasadniczo składa się z 2 części.

Dolnej – matrycy (rysunek 1. poz. 2), oraz górnej – stempla (rysunek 1. poz. 1). Krawędź boczna formy to specjalnie przygotowany kołnierz z wklejonymi uszczelkami (rysunek 2). Zewnętrzna uszczelka wargowa (rysunek 2 poz. 3) wraz z uszczelką dynamiczną (rysunek 2 poz. 4) tworzy w formie dwie strefy. Pierwsza strefa znajduje się pomiędzy uszczelką liniową i uszczelką dynamiczną. 

Rysunek 1. Budowa formy do produkcji
w technologii LRTM
Rysunek 2. Budowa kołnierza bocznego formy do produkcji
w technologii LRTM

 

Panuje w niej wysokie podciśnienie wytworzone przez pompę próżniową, zapewniające zamknięcie formy i uniemożliwiające przedwczesne rozformowanie. Ponadto zapewnia szczelność drugiej strefy, która znajduje się wewnątrz formy. Podciśnienie panujące wewnątrz pierwszej strefy jest niższe niż w drugiej strefie i jest zależne od rodzaju materiału zbrojenia, skomplikowania kształtu formy, sposobu zasilania przez żywicę (maszyna dozująca lub dozowanie ręczne za pomocą wiaderek z których żywica jest zasysana). W procesie produkcji żywica jest wtłaczana w punkcie wtrysku (rysunek 1 poz. 4) rozprowadzana obwodowo za pomocą kanału (rysunek 2 poz. 5.) i odbierana w punkcie (rysunek 1 poz 3.). W celu zabezpieczenia pompy przed dostaniem się żywicy do układu próżniowego stosuje się na wyjściu z formy tzw. pułapkę na żywicę.

(+48) 32 225 56 06wentech@wentech.com.pl41-407 Imielin, ul. Rzemieślnicza 6

  WentechCopyrights © 2014 | POLITYKA PRYWATNOŚCIYouTube
Google+