Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
home
telefon
+48 32 225 56 06
e-mail
wentech@wentech.com.pl

YouTube Laminaty WENTECHGoogle+

  • Laminaty_WENTECH_S1
  • Laminaty_WENTECH_FRP_S3
  • piąty slajd
  • Laminaty_WENTECH_FRP_S4
  • Laminaty_WENTECH_FRP_S2
  • drugi slajd

Laminowanie kontaktowe

Proces laminowania kontaktowego najczęściej rozpoczynamy od nałożenia żelkotu (ang. gelcoat). Pierwsza warstwa nadaje wyrobowi pożądany kolor, zapewnia wysoką, jakość powierzchni oraz zabezpiecza detal przed działaniem warunków atmosferycznych lub innych czynników, które mają wpływ na element w jego środowisku pracy np. woda morska lub woda basenowa.

Aplikacja żelkotu następuje poprzez naniesienie go za pomocą pędzla lub natryskiem na powierzchnię formy. W zależności od skomplikowania powierzchni nakłada się jedną lub dwie warstwy żelkotu. Do natryskowego nakładania żelkotu stosuje się aplikatory do natrysku tzw. żelkociarki. Żelkot uzyskuje suchość dotykową po około 2h w temperaturze pokojowej. 

W kolejnym kroku na powierzchnię żelkotu nanosi się za pomocą wałków lub pędzli dokładnie wymieszaną z katalizatorem żywicę.

Następnie na formie układa się warstwy konstrukcyjne, zbrojenie w postaci mat i tkanin z włókna szklanego, lub materiały przekładkowe – rdzeniowe.

Tak ułożone warstwy przesącza się żywicą. Ważne jest, aby zbrojenie układać na powierzchnię wcześniej zwilżoną żywicą, dzięki temu unika się zamknięcia dużej ilości powietrza w laminacie.

Wstępnie przesączone warstwy odpowietrza się rolkując warstwy zbrojące za pomocą metalowych lub teflonowych wałków. Detale o skomplikowanych kształtach laminuje się tepując matę za pomocą płaskich pędzli, oraz specjalnych rolek dyskowych zwanych również krawędziowymi.

Ponieważ żywica poliestrowa narażona jest na inhibicję tlenową, która blokuje proces polimeryzacji, na ostatnią warstwę stosuje się żywicę z dodatkiem wosku, najczęściej jest to korektor parafinowy.

Dodatek wosku powoduje utworzenie na powierzchni cienkiego filmu, który odcina dostęp tlenu do żywicy, co skutkuje pełnym utwardzeniem laminatu. W celu zapewnienia estetycznego wyglądu na ostatnią warstwę nakłada się topkot (ang. topcoat), który jest przygotowany na bazie żelkotu z korektorem parafinowym.

Po utwardzeniu się laminatu, następuje rozformowanie elementu. Produkt wyciąga się z formy, mechanicznie usuwa się naddatki technologiczne i pakuje się. W ten sposób uzyskuje się gotowy element.

Laminowanie przeprowadza się w temperaturze od 18°C do 25°C i wilgotności nie przekraczającej 65%. W celu przyspieszenia procesu polimeryzacji (utwardzania) żelkotu i pozostałych warstw można zastosować promienniki podczerwieni.

(+48) 32 225 56 06wentech@wentech.com.pl41-407 Imielin, ul. Rzemieślnicza 6

  WentechCopyrights © 2014 | POLITYKA PRYWATNOŚCIYouTube
Google+